Czym jest WBV i SWBV?


Sonic Whole Body Vibriation.

Porównanie technologii wibracyjnychWysoce precyzyjna cyfrowa technologia wykorzystująca fale akustyczne – BRAK silnika mechanicznego.


Nowa generacja technologii wykorzystującej akustyczne wibracje, opiera się na opatentowanym systemie indukcji magnetycznej i potężnym wzmacniaczu, kontrolowanym w sposób cyfrowy. Wytwarza wyłącznie wibracje pionowe i całkowicie zależy od współdziałania fal dźwiękowych ze stopami. Pracuje efektywnie nawet przy małych częstotliwościach i ma możliwość płynnej regulacji mocy od 0 do 100%. Częstotliwość pracy urządzenia (Hz) może być ustawiana niezależnie od mocy (intensywności). Jest pozbawiona wad innych technologii, charakteryzuje się znikomym tarciem mechanicznym, cichą i bezawaryjną pracą ze względu na małą liczbę elementów ruchomych (sprężyny i cylindry hydrauliczne).

Silnik oparty na zasadzie mechanicznych wibracji.

Ten model oparty jest na zasadzie akcja > reakcja. Ta najpopularniejsza i najtańsza w produkcji technologia charakteryzuje się głośną pracą silnika i niezrównoważonymi ruchami ciała osoby ćwiczącej. Łatwo ulega uszkodzeniom i nie zapewnia właściwego ruchu pionowego. Ma niekorzystny wpływ na kości, kręgosłup, stawy i głowę.

Silnik oparty na zasadzie huśtawki

Ta metoda wykorzystuje silnik z tzw. ramieniem, który powoduje ruch wahadłowy (lewa strona na dole, prawa na górze), który w konsekwencji wywołuje szkodliwy ruch poziomy. Wibracje koncentrują się na dolnej części ciała i mogą spowodować uszkodzenia bioder i kręgosłupa.

Silnik rotacyjny oparty na zasadzie tłoczenia.

Krzywkowy/ tłoczeniowy silnik rotacyjny przemieszcza platformę na zmianę w górę i w dół. Po zmniejszeniu częstotliwości pojawiają się niepożądane wibracje poziome. Moc/siła zależą od prędkości i nie można regulować ich oddzielnie. Ta metoda ma niekorzystny wpływ na całe ciało, może też powodować różnego rodzaju urazy.

Porównanie technologii wibracji akustycznych (SWBV) oraz innych technologii WBV

Rodzaj wibracji Ruch pionowy
Cyfrowa akustyczna precyzja
Wibracje pionowe, mechaniczne Wibracje poziome/eliptyczne
Częstotliwość (Hz) Od 2 Hz, przyrostowo Od 20 Hz Od 18 Hz
Kontrola mocy Od 0-100% Niedostępne Niedostępne
Zakres wibracji Całe ciało Całe ciało Tylko dolna część ciała
Poziom hałasu silnika Prawie niesłyszalny Głośny Od średnich do głośnych
Niezawodność silnika Bardzo trwały. Niewielkie wymagania konserwacyjne Wysokie ścieranie/ możliwość usterek. Wysokie wymagania konserwacyjne Wysokie ścieranie/ możliwość usterek. Wysokie wymagania konserwacyjne
Typ ćwiczenia Całe ciało i poszczególne partie ciała Poszczególne partie ciała/Trener Poszczególne partie ciała
Zmiana pozycji podczas ćwiczeń Niewymagana/ optymalna Wymagana/ możliwość kontuzji Ograniczona/ prawdopodobieństwo kontuzji
Efekt ćwiczeń Silny trening siłowy. Efektywny przy każdej częstotliwości, wszechstronne korzyści, niewystępujące w innych produktach Duże uderzenie na miednicę, stawy, kręgosłup, wiązadła, głowę. Nie działa od wewnątrz. Krótki czas korzystania. Duże uderzenie na miednicę, stawy, kręgosłup, wiązadła, głowę. Nie działa od wewnątrz. Krótki czas korzystania.

Porównanie Standingmate z produktami innych marek
(Porównanie dotyczy wyłącznie sprzętu profesjonalnego)

NAZWA STANDINGMATE
ACE / Premier Cyfrowa akustyczna precyzja
POWER PLATE VIBRAFLEX FIT-VIBE
Rodzaj systemu Elektromagnetyczny Pionowy Piston Poziomy i pionowy, mechaniczny Huśtawkowy, mechaniczny Pionowy, mechaniczny
Zakres częstotliwości (Hz) 2-50 Hz 30-50 Hz 0-30 Hz 20-40 Hz
Intensywność Bezgraniczna 0-100 %, Możliwość całkowitego dostosowania Ustawienia powiązane z używanym hz/częst. Wielorakie ustawienia zależne od ustawień Hz/częst. Kilka ustawień/ zależne od ustawień Hz. i częst.
Pozycja Wyprostowana Różne pozycje Różne pozycje Stojąca
Ćwiczenie całego ciała? Tak Tak Tak Tak
Tak Tak Tak Tak Tak
Redukcja cellulitu Tak Tak Tak Tak
Poziom hałasu Prawie niewykrywalny Bardzo wysoki Wysoki/ Umiarkowany Umiarkowany
Nacisk na ciało Niski Wysoki (stawy, plecy, głowa) Wysoki (plecy, biodra, głowa) Umiarkowany
Czas korzystania Max. 1-2 min/10 min. Max. 1-2 min./10 max. Wysoki/ Umiarkowany Max. 1-2 min./10 min.
Medytacja/ czytanie? Tak Nie Nie Nie
Poziom nacisku Niski Bardzo wysoki Wysoki Wysoki
Bezpieczny dla dzieci i starszych? TAK, zalecany Różnie/ nie Nie Nie
Trwałość Wysoka Niska Niska Umiarkowana